Mina is building the privacy and security layer for web3 with zero knowledge proofs.

Mina gerçek dünya ile kripto arasında kişisel gizliliği koruyan bir geçit, ve hepimizin hakettiği güvenli, demokratik geleceğin altyapısını kuruyor.

Build on Mina with zkApps, smart contracts powered by zero knowledge. Learn about the technology and stay up to date on upcoming programs and grants.

HeroSectionHands

Mina Protocol Multi-Year Roadmap

State of Zero Knowledge 2022 Survey reveals over 40% of respondents find ZKPs will be highly important in the Metaverse and Web3.

Mina Blokzinciri

22KB1

SABİT BOYUT

mina-cubes-16colors-1024

Diğer blokzincirler

300GB2

ARTAN BOYUT

mina-heavy-16colors-condensed-1024
01

Own Your Data

Diğer blokzincirleri yüksek boyutları nedeniyle nodeları yöneten aracılara ihtiyaç duyar, eski güç dinamikleriyle hareket ederler. Mina düşük boyutlu olduğu için herhangibirinin hızlıca bağlanarak zinciri onaylamasına imkan tanır. Kullanıcı miktarı çok artsa bile sabıt boyut sağlayan kriptografik kanıt sistemi ile zincir erişilebilir olarak kalır.

02

Access Mina from Other Chains

Mina blokzincirine bağlanan herkes ağın güncel durumuna erişirken aynı zamanda tam node gibi işlem onayı yapar. Mina'nın tasarımı, her kullanıcının proof-of-stake işbirliğine katılabilmesi ve zincirin güvenliğini sağlarken işlemlerini özgürce gerçekleştirebilir.

03

Connecting Crypto to the Real World

Günümüzde kullanıcıların modern dünyaya dahil olabilmek için verilerini ekosisemdeki güçlü oyuncularla paylaşmak dışında alternatifleri yok. Fakat Mina'nın SNARKlar ile güçlendirilmiş merkeziyetsiz uygulamları (zkApps) kullanıcılara kendi verileri yerine bu verilere ait kanıtları onaylayarak ve paylaşarak kontrolü ellerinde tutabilmelerine imkan sağlıyor. Hatta karşı tarafa da. Blokzincir dışında işlenen, blokzincir üzerinde onaylanan veri ve yazılım ile zkAppsölçeklenebilirliği kolaylaştırırken hacimsel olarak büyük işlemleri daha verimli ve daha düşük maliyetli hale getiriyor.

04

Every Participant is a Full Node

Diğer blokzincirleri uygulamalarının kapsamını ve hizmetlerini kısıtlayarak internet üzerinde etkileşime geçmezler. Fakat Mina zkApps herhangi bir web sitesi ile özel olarak etkileşime geçer ve blokzinciri üzerinde kullanmak üzere gerçek dünyada üretilmiş onaylı verilere erişebilir.Böylelikle geliştiriciler kişisel gizliliğe bağlı kalarak yaşama ve çalışma koşullarımızı iyileştirmek için, dünya üzerindeki bilgilerden bilgi işlem ve karar verme süreçleri için faydalanabilirer.

05

A Global Community

Diğer blokzincirler çok güçlü ekosistem oyuncuları ve aracılar tarafından yönetilirler. Fakat Mina tamamen katılımcıları tarafından yönetilen ve blok üreticisi üst limiti olmayan bir blokzincirdir. Kapsayıcı topluluğumuz dünya genelinden merkeziyetsiz blokzincir tutkunu bir çok insanı bir araya getirmektedir. Son iki yıldır lansmanı yapılmış olan en büyük ve en aktif topluluğa sahip projeyiz.

Mina Announcements

SEE ALL ANNOUNCEMENTS
ANNOUNCEMENT / 2023-12-22 /
zkIgnite, Cohort 3 – What Will You Build?

zkIgnite is a cohort-based, community-governed innovation fund for experienced zero knowledge (ZK) builders and entrepreneurs in the Mina ecosystem.

Read more
ANNOUNCEMENT / 2023-12-19 /
Letter to the Community
Read more
ANNOUNCEMENT / 2023-12-19 /
Mina Foundation Appoints Kurt Hemecker as CEO to Spearhead Ecosystem Growth
Read more
ANNOUNCEMENT / 2023-12-12 /
Testworld Mission 2.0 Protocol Performance Testing – Program Extension Details
Read more

In the News

SEE ALL PRESS
PRESS / 2023-06-06 / Coindesk Korea
“Zero-knowledge proof, the key to the next step forward in blockchain”

Mina Foundation Head of Product, Brian McKenna, speaks to Coindesk Korea about why zero knowledge and Mina are key to advancing blockchain to the next level.

Read more
PRESS / 2023-04-19 / Viewpoint Docuseries
Viewpoint with Dennis Quaid: Web 3.0 and Mina Protocol
Read more
PRESS / 2023-04-07 / FXStreet
MATIC and Mina Protocol Ride the ZK Hype Ahead of Major Ethereum Upgrade
Read more
PRESS / 2023-03-22 / Forbes
Zero Knowledge, The Crypto Privacy Research That’s Breaking Out Of Blockchain
Read more